Hogyan válasszunk túrasíléceket a legjobb élményekért a szabadban?
Tanácsadás
Elvarázsolt a túrasíelés, és azon gondolkodsz, hogy beszereznéd a szükséges felszerelést? Akkor éppen neked szól ez a cikk.
Eltört a cipzárad? Megmutatjuk, hogyan javíthatod meg.
Mindannyian tudjuk, hogy a cipzár egyike azoknak a dolgoknak, amelyek pont akkor romlanak el, amikor a legkevésbé alkalmas. Ez pedig első pillantásra azt jelentheti, hogy azt a tárgyat, amelynek a cipzár a része, ki kell dobni. De ennek egyáltalán nem kell így lennie. Mutatunk néhány egyszerű trükköt, amellyel néhány perc alatt és ingyen megjavíthatod a cipzárat.
Valójában még senki sem talált ki jobb módszert a kabátok, kapucnis dzsekik, utazótáskák, hátizsákok és sátrak gyors és hatékony bezárására. És bárhol is használjuk, a cipzár általában javítható. Olyan eljárásokat állítottunk össze, amelyek a legtöbb helyzetben segítenek.
Győződj meg arról, mi történt valójában. Néha a nem működő cipzár oka csak egy apró dolog, amelyet könnyen eltávolíthatsz. Vizsgáld meg a cipzárt minden oldalról. Minden fog a helyén van és egy vonalban áll? Valami szál vagy szövet akadt a nyitóba? Nem az a probléma, hogy a nyitó túlságosan súrlódik? A cipzárnak mindkét vége megvan? Nem tört el a nyitó? A cipzár javítása gyakran meglehetősen egyszerű, csak ki kell találni, mi nem működik.
Ez attól függ, hogy milyen hibát fedeztünk fel. Néha egy egyszerű szilárd szappan segít. Máskor a cipzár javításához fogóra, tűre és cérnára lesz szükség. Egyes esetekben nem nélkülözhetjük a nyitó (avagy kocsi) cseréjét, és ez itt jól jön speciális tartalék nyitó készlet. Megjavíthatod vele a hálózsák, nadrág, vagy akár hátizsák cipzárját is.
Gyakran előfordul, hogy egy darab kopott anyag vagy cérna elakad a nyitóban. Óvatosan húzd ki a szövetet és a fonalakat, és ellenőrizd, hogy a nyitó szabadon mozog-e. Javasoljuk, hogy ellenőrizd, hogy az anyag nem laza-e. Ebben az esetben végy egy tűt és cérnát, és javítsd meg a varratot.
Óvatosan vissza kell igazítani őket. Ügyelj arra, hogy ne sérüljenek tovább a fogak. Néha elég a saját ujjad, máskor fogót kell használni.
Úgy tűnik, hogy a nyitó túl nehezen mozog? Először is ellenőrizd, hogy a cipzár fogai nem erősen szennyezettek-e. Ha igen, puha kefével tisztítsd meg őket. Ezután próbáld bekenni a cipzárt. Egy közönséges gyertya, egy közönséges ceruza grafitja, ajakbalzsam vagy szilárd szappan is megteszi.
A cipzár gyakori használata a nyitó állkapcsának szétnyílását okozhatja. Próbáld meg egy fogóval óvatosan összenyomni a csúszka felső és alsó részét az oldalainál. Ellenőrizd, hogy a cipzár fogai illeszkednek-e egymáshoz. Ha nem, ismételd meg a folyamatot, de legyél nagyon óvatos, mert a nyitó eltörhet.
Még egy teljesen összetört nyitónak sem kell végállomást jelentenie. Tekints meg egy cipzárjavító készletet. Több különböző méretű nyitót tartalmaz, elég csak kiválasztani a megfelelőt és kicserélni. Ebben a videóban lépésről lépésre láthatod, milyen egyszerű a cipzárnyitók cseréje, ha van kéznél egy javítókészlet.
Kicsit bonyolultabb kérdés, hogy hogyan kell rögzíteni egy meglazult cipzárat, ha hátizsákról, táskáról vagy sátorról van szó, amennyiben a cipzár az egyik végén be van varrva az anyagba. Itt is óvatosan kell fogóval összenyomni a níitó állkapcsának oldalait. De a probléma azokon a helyeken merülhet fel, ahol a cipzár vége le van varrva. Előfordulhat, hogy a cipzár összes fogát nem tudod sorba rendezni. Ebben az esetben az a helyes eljárás, ha a végét kibontod, a cipzárat teljes hosszában kiegyenesíted, majd a végét újra varrod.
Javasoljuk, hogy a javítás megkezdése előtt keresd meg a vásárlást igazoló bizonylatot. Ha a termék még jótállás alatt van, akkor sokkal jobb kihasználni a reklamációs lehetőséget. A saját kezűleg végzett javítások érvényteleníthetik a garanciát. Természetesen, ha tudatában vagy annak, hogy valamilyen módon saját magad rontottad el a cipzárt, és a kárigényt nem ismernék el, vagy ha feltétlenül szükséged van a terméket, például terepen tartózkodsz, és nem tudod kivárni a törvényes 30 napot, akkor még a jótállási időszakon belül kezd meg a javítást.
Egyes cipzárak speciális kezeléssel rendelkeznek, amely korlátozza a víz behatolását. A fogak és a nyitó általában műanyagból készül, a cipzár anyaga pedig vízálló bevonatú. Még a cipzár kialakítása is más. A cipzár szorosan illeszkedik egymáshoz, a nyitó általában a hátoldalról van. Ilyen cipzárak találhatók vízálló kabátokon, sátrakon és táskákon találhatóak. Ezeknél semmiképpen sem ajánlott a javításokat egyedül elvégezni.
Hogyan javítsuk meg a kabát, sátor vagy táska elromlott cipzárját, ha minden trükk kudarcot vallott? Itt olyan szakemberre lesz szükség, akik teljes egészében ki tudja cserélni a cipzárt, és így megmenti a felszerelésed értékes darabját. Egyes síszervizek és márkás outdoor felszerelések szervizközpontjai (pl. Hannah) kifejezetten az outdoor felszerelések cipzárjainak javításával vagy cseréjével foglalkoznak. Célszerű megkérdezni a kereskedőt vagy a gyártót, ki tud garancián túli szervizt ajánlani.
Szerző: Lucie Krůčková
Forrás: a 4camping archívuma, pixabay.com, unsplash.com
Tanácsadás
Elvarázsolt a túrasíelés, és azon gondolkodsz, hogy beszereznéd a szükséges felszerelést? Akkor éppen neked szól ez a cikk.
Tanácsadás
Ha eddig a napszemüveget csak designkiegészítőként tekintetted, most teljesen megváltoztatjuk a hozzáállásodat. Sportnapszemüveg választásakor a design is szerepet játszhat, de a végső döntésnél inkább más tulajdonságoknak kellene dominálniuk.
Tanácsadás
A Via ferrata vonzó tevékenység az outdoor és az adrenalin szerelmesei számára. Hová menjünk ezt a sportot űzni hazánkban, és mit csomagoljunk magunkkal? Mindezt Tereza Pavlíková hegymászó oktató és 4camping tesztelő által készített cikkünkből megtudhatjátok.
29 667 Ft
(58 %)
12 460 Ft -tól
101 865 Ft
(15 %)
86 590 Ft
48 422 Ft
(40.01 %)
29 050 Ft
204 760 Ft
(17.95 %)
168 010 Ft
151 186 Ft
(25.13 %)
113 199 Ft
44 406 Ft
(17.58 %)
36 599 Ft
38 590 Ft
58 621 Ft
(30.01 %)
41 030 Ft