Hogyan válasszunk túrasíléceket a legjobb élményekért a szabadban?
Tanácsadás
Elvarázsolt a túrasíelés, és azon gondolkodsz, hogy beszereznéd a szükséges felszerelést? Akkor éppen neked szól ez a cikk.
Toll vagy üreges szálú? Nyári vagy három évszakos? Múmia vagy szögletes? Mi megmondjuk, hogyan válaszd ki a megfelelőt.
Tartalom |
Minden helyes választás elején, függetlenül attól milyen termékről van szó, fontos feltenni 5 alapvető kérdést, ami a megfelelő modell kiválasztásában segít:
Ha tudod a választ ezekre a kérdésekre, folytathatod a választást.
A hálózsákokat több szempont szerint osztjuk fel.
A hálózsákok első és leggyakoribb felosztása hőmérséklet szerint történik. A következő típusokat különböztetjük meg:
Ahogy a neve is mutatja, a nyári hálózsákokat meleg nyári éjszakákra tervezték. Különböző nyári eseményekre alkalmas, többek között vízi táborokhoz, fesztiválokra, hátizsákos túrára, akár gyermektáborba is, de bárhova, ahol a hőmérséklet nem esik kb. 5 °C alá.
Egy jobb nyári hálózsák súlya egy kilogramm alatt van.
+
|
-
|
A három évszakos hálózsákok a leguniverzálisabbak, ezért ez a legkeresettebb kategória. A paraméterek megfelelő arányát biztosítják - a melegségérzet, egyéb jellemzők és az ár között. Ha tavasztól őszig kint alszol, ha még kedvezőtlen időjárási körülmények között is útnak indulsz egy túrára, vagy ha a fázósabb emberek közé tartozol, akkor a három évszakos hálózsák a megfelelő választás.
Még 0 °C körüli hőmérsékleten is kényelmesen fogsz benne aludni, de még valamivel alacsonyabb hőmérsékleten is. Súlyuk szerint a három évszakos hálózsákok nem haladják meg az 1,5 kg-ot, a jobbaknál 1 kg-ról is beszélhetünk.
+
|
-
|
A hőmérséklet szempontjából az utolsó kategória a téli hálózsák. Páratlan komforthőmérsékletet nyújtanak, ami az árukon megmutatkozik. Egy hétköznapi turista vagy táborozó nem fogja kiaknázni a lehetőségeit - ezek a hálózsákok expedíciókon, síalpinisták és hegymászók felszerelése között találják meg a megfelelő helyüket.
Ha nem alszol kint télen sokszor, inkább fektess be egy melegebb és jobb minőségű háromévszakos hálózsákba.
+
|
-
|
A megfelelő hálózsák kiválasztását az is befolyásolja, hogy kinek szánják a hálózsákot. A következő típusokat különböztetjük meg:
Az UNI vagy a férfi hálózsákok főként hosszukban különböznek a többitől. Az UNI hálózsák hossza általában 210-230 cm, a gyártótól, a modelltől és a mérettől függően. Gyakrabban találkozunk azonban a testhossz megjelölésével - például: 190 cm-ig, 200 cm-ig stb.
A női hálózsákok rövidebbek, mint az uniszexek. Hosszuk általában 175 cm-ig terjed. Ezen kívül nagyobb mennyiségű szigetelő töltet lehet a lábaknál, de kinézetükben és színükben is gyakran másabbak.
A gyermek hálózsákok hasonlóak a női hálózsákokhoz. Rövidebbek - többnyire legfeljebb 150 cm-es magasságra tervezték. Néhány típust a gyártó úgynevezett növekvőre tervez - meghosszabbítható/lerövidíthető, így optimalizálhatjuk a gyerek magasságának megfelelő hőkomfortot. Színükben, de gyakran feltűnő gyermekdizájnjukban is különböznek más típusoktól.
Fontos megjegyezni, hogy ha ugyanazt a hálózsákot egy férfi, egy nő vagy egy gyerek használja, akkor a hőmérséklet és a kényelem megítélése nagyban különbözhet. A nők és különösen a gyermekek általában fázósabbak, ezért amit a férfiak elfogadható hőmérsékletnek ítélnek meg, azt a nők és a gyerekek esetleg nem találják megfelelőnek.
A hálózsákok hőmérséklet-meghatározásának könnyebb eligazodása érdekében egységes európai szabványt vezettek be, amely alapján minden egyes hálózsákon fel kell tüntetni a használati határértékeket jellemző 3 értéket.
Az EN 13537 vagy az újabb EN 23537 szabvány szerint a következő hőmérséklet-értékeket különböztetjük meg:
Az EN 13537 ill. az EN 23537 szabvány szerinti besorolás laboratóriumokban zajlik, olyan körülmények között, amelyek a szabadban nem valószínű, hogy előfordulnak. Ezek a hőmérsékletek ezért csak tájékoztató jellegűek. A határértékekről általában a következő mondható el:
Ez az érték nőkre vagy fázósabb egyénekre vonatkozik és azt a hőmérsékletet mutatja, amelyen egy 25 éves nő (160 cm, 60 kg) ideális (laboratóriumi) körülmények között jól ki tudja aludni magát. Vagyis amikor az ilyen emberek a hálózsákban még nem fáznak.
A limit hőmérséklet a férfiakhoz vagy a nem fázós hölgyekhez kapcsolódik, és ugyanazt mutatja, mint a komfortos hőmérséklet. Az érték egy 25 éves férfira (173 cm, 70 kg) van felmérve.
Az extrém hőmérséklet olyan érték, amelyet a vevőnek semmiképpen sem kellene kipróbálnia. Ezk az érték megmutatja, hol van az a határ, amelynél fennáll a kifázás vagy rosszabb esetben a test károsodásának a veszélye - ami jelenthet akár csak egy megfázást de lefagyott ujjakat is.
Ezek olyan értékek, amelyek alapján összehasonlíthatjuk a hálózsákokat egy adott kategóriában. A kívánt hőmérséklet kiválasztásakor főleg azt kell figyelembe venni, hogy olyan vagy-e mint egy fagyi, vagy a nyár neked csak az első hópellyel zárul.
Ezen kívül a melegség érzése a mi aktuális állapotunktól is függ. Fáradt vagy, éhes vagy, vagy beteg? Ilyen helyzetekben a hálózsák nem lesz képes felmelegíteni téged, szükséged lesz valami melegebbre.
Azt se feledd, hogy a használat során a hálózsákban megtörnek a szigetelő szálak, és a komfort folyamatosan csökken. Ezért a hőmérsékleti határok kiválasztásakor a saját fejed és tapasztalataid után menj, és ne felejtsd el, hogy a meleg-érzet nagyon szubjektív.
A hálózsák alakja és hossza - ezek a további kritériumok, amelyek alapján a megfelelő hálózsák kiválasztható. A hálózsákokat többféle hosszúságban gyártják, és csomagolásból vagy közvetlenül az eladótól fontos megtudni, hogy a megadott méret a hálózsák hossza vagy a test ajánlott magassága. Egyszerű ökölszabály, hogy a magasságodnál mindig 10–15 cm-rel hosszabb hálózsákot kell választani.
Ez vonatkozik a gyerekekre is. A szülők gyakran úgy érzik, hogy semmi baj nincs ha egy felnőtt hálózsákot vesznek a gyereküknek - legalább spórolnak, mert egyébként is olyan gyorsan növekszik, hogy egy év alatt kinőne belőle. A probléma azonban az, hogy ha az alvó lábainál túl sok a légtér, akkor a testnek nincs elegendő ereje felmelegíteni azt. Épp ellenkezőleg - a hideg veszi át a környezetet, ezáltal csökken a hőkomfort.
A fentiek miatt egyes gyártók kifejlesztették a hálózsákok már említett, úgynevezett növekvő változatát, amiken a hálózsák lerövidíthető vagy meghosszabbítható. Ez általában cipzárral történik, kiterjesztve vagy lekicsinyítve annak méretét, így javítja a gyerek komfortérzetét.
Az forma is fontos szerepet játszik a hálózsák kiválasztásakor. Alak szerint két fő típust különböztetünk meg.
A takaró alakú, szögletes hálózsákokat elsősorban könnyebb szabadidős tevékenységekre tervezték, olyan emberek számára, akik szeretik ha van hely körülöttük. A hangsúly a kényelmen és a jó érzésen van, nem pedig az anyagok funkcionalitásán, bár ez természetesen nincs mindig így.
Kempingbe vagy nyaralóba jártok autóval, ami elviszi a hálózsákot, és jobban érdekel a kényelem, mint a méret és a súly? Válassz szögletes hálózsákot.
+
|
-
|
A turista hálózsákok leggyakrabban az ún. múmia alakot használják, amely sokkal jobban másolja a test alakját, így hatékonyabban funkcionál a szigetelő töltet, a hálózsák térfogata és súlya pedig kevesebb.
+
|
-
|
A hálózsákok természetesen különböznek a hőszigetelést biztosító anyagukban is. Általában kétféle anyagot különböztetünk meg:
A szintetikus anyagokat tovább oszthatjuk üreges szálasakra és mikroszálasakra.
Leginkább nyári és három évszakos hálózsákokban használják, és kevesen tudják, hogy döntő többségük újrahasznosított műanyagból készül.
A szerves anyagokkal összehasonlítva olcsóbbak és sokkal kevésbé igénylik a karbantartást. A szintetikus hálózsákok nem bánják a gondatlan kezelést vagy a nedvességet, gond nélkül moshatók mosógépben, és nedvesen is szigetelnek, amit különösen akkor értékelsz majd, ha a szabad ég vagy ponyva alatt alszol.
Ha hálózsák vásárlását fontolgatod és az ár előnyt élvez számodra, és nem számítasz arra, hogy rideg körülmények között használod majd, válassz üreges szálas hálózsákot.
Az üreges szálakból készült hálózsákok a legolcsóbbak, ugyanakkor a legnagyobb térfogatúak és a legnehezebbek, élettartamuk pedig rövidebb lesz, mint a mikroszálakból vagy tollakból készülteké.
+
|
-
|
A mikroszál egy nagyságrenddel hatékonyabb anyag, ami ellenállóbb ridegebb körülmények esetlén is, ezért nemcsak nyári hálózsákokban használják, hanem három évszakos vagy akár téli hálózsákokban is.
+
|
-
|
A toll könnyebb, tömörebb, élettartama a szintetikus anyagok élettartamának akár a kétszerese, de lényegesen drágább. Fő előnye azonban a kiváló hőszigetelő tulajdonsága, amelynek nincs konkurenciája szabadidős tevékenységekre szánt termékeknél. Egy toll hátizsákkal nemcsak a már említett magasabb árat fizeted meg, de a megfelelő karbantartásra vonatkozó igény is jóval magasabb.
A tollnak nem szabad benedvesedni, mert akkor az egyes tollak összetapadnak, a töltet összecsomósodik és a hálózsák nem melegít.
+
|
-
|
A hálózsákokat fel lehet osztani aszerint is, hogy milyen tevékenységet szeretnénk velük végezni, vagy milyen feltételek mellett fogjuk használni.
Kényelmet szeretnél? Inkább nyáron használod a hálózsákot, vagy akkor bújsz bele, amikor a telken hidegebb van? Általában autóval utazol? Ebben az esetben ne foglalkozz a hálózsák súlyával. Ne félj a kétkilós csomagtól, és használd ki az alacsonyabb árakat, miközben a kényelmed maximális.
Természetjáró vagy, szeretsz a természetben aludni, de mindig van lehetőséged visszaszökni a melegbe és a civilizációba? Nem akarsz sok pénzt befektetni egy hálózsákba, de szeretnéd, ha a hálózsákon kívül valami más is elférne a hátizsákodban? Válassz egy olcsóbb múmiát, amit nem szabadalmaztatott és drága márkás anyagokból varrtak. Az ebben a kategóriában lévő háromévszakos hálózsákok súlya nem haladja meg az 1,7 kg-ot.
Ebben az esetben a lehető legjobb tulajdonságú modellre lesz szükséged, ami ugyan drágább, de hosszú távon jó befektetésnek bizonyul. A három évszakos (tavaszi, nyári, őszi) hálózsákok súlya nem több, mint 1500 gramm. Ezeknek az ára a felhasznált alapanyagoknak és kidolgozásuknak megfelelően alakul.
A legtöbb kerékpáros és motoros nyáron, és inkább jobb időben indul útra. Ezért a nyári hálózsák megfelelő, és természetesen a lehető legkisebb. Egyes nyári hálózsákok súlya kevesebb, mint 500 gramm, és inkább csak takaró és szúnyog elleni védelemként szolgál, mintsem egy teljes értékű hálózsákként. Az 1 kg körüli modellekből jóval nagyobb a választék.
A szélsőséges helyzetekre szánt hálózsákok a legmodernebb techlológiát használják fel, egyes helyzetekben akár az életünk is függhet a felszerelésünk minőségétől. Ezért ezeknek az outdoor-felszereléseknek az ára és kidolgozása is ezzel arányos! A legújabb technológiák és technikai eljárások mellett belső töltetként még mindig a felülmúlhatatlan tollat használják. A legtöbb közülük nem-áteresztő membránnal vagy hidrofób kezeléssel van ellátva a nedvesség ellen.
Szerzők: Vít Hruška
Források: a szerző archívuma, Martin Surovec, pixabay.com , unsplash.com
Tanácsadás
Elvarázsolt a túrasíelés, és azon gondolkodsz, hogy beszereznéd a szükséges felszerelést? Akkor éppen neked szól ez a cikk.
Tanácsadás
A Via ferrata vonzó tevékenység az outdoor és az adrenalin szerelmesei számára. Hová menjünk ezt a sportot űzni hazánkban, és mit csomagoljunk magunkkal? Mindezt Tereza Pavlíková hegymászó oktató és 4camping tesztelő által készített cikkünkből megtudhatjátok.
Tanácsadás
Pihenés a lábnak, kényelmes cipő a forró napokra, dizájn darab, de egyben teljesen funkcionális társ a neház terepen. A szandál mindez lehet.
32 333 Ft
(15.26 %)
27 400 Ft
26 130 Ft -tól
52 307 Ft
(9.99 %)
47 080 Ft
46 176 Ft
(22.34 %)
35 860 Ft -tól
104 762 Ft
(10 %)
94 290 Ft
152 158 Ft
(5.09 %)
144 410 Ft
38 467 Ft
(9.09 %)
34 970 Ft -tól
28 640 Ft
(46.37 %)
15 360 Ft -tól