Hogyan válasszunk túrasíléceket a legjobb élményekért a szabadban?
Tanácsadás
Elvarázsolt a túrasíelés, és azon gondolkodsz, hogy beszereznéd a szükséges felszerelést? Akkor éppen neked szól ez a cikk.
A nappalok egyre rövidebbek és rövidebbek lesznek, és gyakrabban fogod magad sötétben találni a reggeli és a munka utáni kocogások során. Ahhoz, hogy szürkületben vagy akár sötétben is tudj futni, szükséged lesz egy fejlámpára.
Tartalom |
A bőség zavarában azonban nehéz eligazodni, és a fejlámpák különböző paramétereit nézegetve a laikus könnyen elbizonytalanodhat. Ezért megpróbáltunk összeállítani egy rövid útmutatót a futáshoz szánt fejlámpa kiválasztását illetően, aminek köszönhetően a fejlámpa megvásárlása már gyerekjáték lesz.
Akár a városban, akár a parkban vagy vidéken kocogsz, az esti futás során nem nélkülözheted a fényt. Kellően erős forrása biztosítja a jó tájékozódást abban a térben, amelyben mozogsz, és időben tudj reagálni az esetleges akadályokra, irány- és terepváltozásokra.
A fejlámpák fényét leggyakrabban a FÉNYERŐ paraméterrel jellemzik egy lumen (lm) egységben. A fényerő határozza meg, hogy milyen erősséggel fog a fejlámpánk világítani. Csak, hogy könnyebben el tudjuk képzelni, hogy milyen egységekben mozgunk, egy 40 W erősségű izzó 400 lumen teljesítményű. a 40 W-os izzó fénykibocsátása 400 lm, a 60 W-os izzóé már 700 lm. A kocogáshoz alkalmas fényszórónak legalább 100 lm teljesítményűnek kell lennie.
Mindanozáltal a valódi eredményt, azaz a megvilágítás minőségét a fényáram szabályozásának lehetősége is befolyásolja. Ez egy mikrochip segítségével automatikusan a készülék belsejében zajlik, és állandó fényáramot eredményez az elem (akkumulátor) teljes élettartama alatt. Különösen a bevásárlóközpontok olcsóbb „noname” fejlámpái nem rendelkeznek ilyen szabályozóval, és még ha a gyártó ugyanazt a teljesítményt tünteti fel, mint a jó nevű márkák, néhány perc használat után - az elem kapacitásának csökkenésével - a fényáram fokozatos gyengülése figyelhető meg, ezáltal a látótávolság is csökken.
A fénykúp szélessége közvetlenül meghatározza hogy a lámpa mennyi helyet képes megvilágítani maga körül. Vagyis mennyi fény szóródik a fejlámpából a környezetbe. Minél keskenyebb a fénykúp, annál távolabb fog világítani, de a fény sokkal élesebb és különösen az erősebb fényszórók esetén ez akár kellemetlen lehet.
Ellenkezőleg, a széles kúp nagyobb rátekintést ad nemcsak az előtted lévő terepre, de a körülötted lévő térre is. Az ilyen szórt fény nem mindig elegendő ahhoz, hogy futás közben időben reagálhassunk a terepváltozásra.
Egyes eszközök a szokásos LED diódák mellett piros fénnyel is fel vannak szerelve. Előnye, hogy nem kápráztat el, és nem okoz éles fényvisszaverődést fényes és sima felületekről (jég, hó, üveg, víz). Szívesen veszed majd, ha több emberrel futsz együtt, és nem akarod őket elvakítani.
A fejlámpa piros fénye ködben is jól szolgálhat. Ha a ködben még jobban szeretnél látni, cseréld ki a fényszóró helyét. Vedd le a fejedről, és rögzítsd az övhöz vagy a mellkaspánthoz. A fény nem világítja meg a szemed előtt lévő finom cseppeket, és meglátod, hogy jobban is látsz majd.
Rendkívül fontos paraméter. Energia nélkül a fejlámpa nem fog világítani. Sajnos a gyártók adatai között óriási különbségek vannak. Az olcsó "no name" termékek esetében gyakran megadnak olyan értékeket, amelyek azt mutatják, hogy mennyi időbe telik, amíg a fejlámpa teljesen kialszik, de nem veszik figyelembe azt a tényt, hogy a fejlámpa látótávolsága annyira lecsökken (ahogy az elem merül), hogy az eszköz gyakorlatilag nem használható. Neves fejlámpa gyártók (pl. Petzl, Ledlenser, Beal), általában olyan értékeket közölnek, amelyek tükrözik a fejlámpa tényleges élettartamát, vagyis azt az időt, amíg a fény olyan erős, hogy a terep még mindig jól látható.
A kiválasztott tápegység főként a használat mértékétől és módjától függ.
Az AA vagy AAA elemmel ellátott fejlámpák tökéletesek a mindennapi használatra. Ez a típusú tápegység a legelterjedtebb, ezért ezek az elemek is könnyen beszerezhetők.
A legjobb ár/teljesítmény, illetve súly/kapacitás arányhoz a 18650-es li-ion akkumulátorral működő fejlámpa. Ezek az akkumulátorok alig szenvednek „önkisüléstől”, hosszú élettartammal rendelkeznek, de nehezebb beszerezni őket, speciális töltőre van szükségük, és kevésbé ellenállóak faggyal szemben.
Vannak, akik számára fontos a kényelem, másoknak kevésbé, de ha egy fejlámpától megfájdul a fejed, akkor valami nincs rendben.
A futó számára nagyon fontos, hogy a fejlámpa tökéletesen a helyén maradjon, ne csúszkáljon fel-le mozgás közben. Minél könnyebb és kisebb a fejlámpa, annál jobb. Ha nagy teljesítményű, mégis kompakt fejlámpát szeretnél, jó súlyelosztással és súlyponttal, javasoljuk, hogy olyan modellt válassz, amelynek akkumulátora a fej hátsó részén helyezkedik el.
Személy szerint jobban szeretem a fejpántot mint a gumiszalagot vagy a zsinórt, mert különösen hosszabb futások során az ilyen fejlámpa hajlamos vágni. Ezt ismét a valamivel nagyobb súly váltja ki.
Szerző: A 4camping csapata
Forrás: unsplash.com
Tanácsadás
Elvarázsolt a túrasíelés, és azon gondolkodsz, hogy beszereznéd a szükséges felszerelést? Akkor éppen neked szól ez a cikk.
Tanácsadás
Ha eddig a napszemüveget csak designkiegészítőként tekintetted, most teljesen megváltoztatjuk a hozzáállásodat. Sportnapszemüveg választásakor a design is szerepet játszhat, de a végső döntésnél inkább más tulajdonságoknak kellene dominálniuk.
Tanácsadás
A Via ferrata vonzó tevékenység az outdoor és az adrenalin szerelmesei számára. Hová menjünk ezt a sportot űzni hazánkban, és mit csomagoljunk magunkkal? Mindezt Tereza Pavlíková hegymászó oktató és 4camping tesztelő által készített cikkünkből megtudhatjátok.
14 851 Ft
(24.72 %)
11 180 Ft
6 354 Ft
(32.34 %)
4 299 Ft
32 024 Ft
(10 %)
28 820 Ft
18 831 Ft
(13.71 %)
16 250 Ft -tól
42 271 Ft
(8.07 %)
38 860 Ft -tól
10 675 Ft
(9.97 %)
9 610 Ft
5 953 Ft
(15 %)
5 060 Ft
26 990 Ft