ForCamping s.r.o.

Felhasználói szekció

Bejelentkezés

Kosár

A kosara üres. Segítségre van szüksége a választáshoz? Nézzen be a tanácsadóba, vagy írjon nekünk.

Ingyenes szállítás

24 990 Ft

Tudta, hogy 24 990 Ft összeg feletti rendelés esetén ingyenes a szállítás?

Hogyan válasszunk túrasíléceket a legjobb élményekért a szabadban?

Elvarázsolt a túrasíelés, és azon gondolkodsz, hogy beszereznéd a szükséges felszerelést? Akkor éppen neked szól ez a cikk.
 
Felirat: A megfelelő túrasífelszereléssel eljuthatsz a hegycsúcsokra, és élvezheted a lesiklást.

Tartalom

 

Bevezetés

A túrasíelés a magashegyi túrázás és a síelés ötvözete. Egy sport azok számára, akiket lenyűgöz a téli hegyek szépsége, de a karbantartott sípályák tömegei nem vonzzák őket. Nézzük meg, hogyan válasszunk túrasílécet, és mire érdemes figyelni a választás során.

 

Hogyan válasszunk túrasílécet az előnyben részesített aktivitás alapján?

Először is gondoljuk át, hogyan szeretnénk eltölteni egy napot a szabad havon. Ön az a típus, aki már az emelkedőn való túrázást is élvezi, és gyönyörködik a környezetben? Ebben az esetben a lécek és a többi felszerelés súlya is fontos szempont lesz. Vagy csak szeretne valahogy feljutni a hegyre, hogy aztán élvezhesse a szabad lesiklás örömét? Ebben az esetben a sílécek menetjellemzőire helyezhetjük a hangsúlyt, és néhány plusz gramm nem számít.

TIPP: Szeretné tisztázni, milyen tevékenységek rejlenek a túrasízés fogalma mögött? Talán meg fog lepődni, milyen sokszínű ez a sport.

Felirat: A szabad hóban való lesiklás igazi élmény. Soha ne feledkezzen meg a biztonságáról.

 

Általános tanácsok túrasíléc választásához

Tekintsük át, mi az általános eljárás a túrasíléc kiválasztásához. A túrasílécnek rövidebbnek kell lennie, mint a testmagasságunk. Konkrétan azt mondják, hogy amikor magunk elé állítjuk, a lécnek valahol az orrunk tövénél kell végződnie. Gyakorlatban a túrasíléc hossza körülbelül 7–10 cm-rel legyen rövidebb, mint a testmagasságunk.

Azonban, ha tapasztalt síelő vagy, és főként a friss hóban való lesiklást élveznéd, az általános szabályok szerint a túrasíléc hossza megegyezhet a testmagasságoddal. Ezzel szemben, ha szereted a hegycsúcsokra való feljutást, és a lejtőkön akár karbantartott pályákon is lesíelsz, a túrasíléc még rövidebb is lehet, mint a fent említett 10 cm.

 

A túrasíléc szélessége is fontos

Ismét fel kell tenned a kérdést: milyen síelési tevékenység áll közel a szívedhez? Ezt figyelembe véve válaszd meg a síléc szélességét a sarok alatt. Minden tevékenységed a hegyekben a friss hóban való szabad síelés felé irányul? Akkor inkább szélesebb léceket válassz. Az ideális szélesség 100 mm vagy annál több. Az ilyen széles léc elosztja a súlyodat a frissen hullott havon, és lehetővé teszi a lesiklás maximális élvezetét.

Élvezed a mászásokat éppúgy, mint a lejtőzéseket? Számodra az ideális lécszélesség 80 és 95 mm között van. Ha pedig a hegyi mozgás számodra egy soha véget nem érő verseny, a felszerelés és a sílécek súlya kulcsfontosságú kérdés. Ebben az esetben biztosan a legkeskenyebb túrasíléceket választod, amelyek szélessége 65 és 74 mm között van.

 

Optimális túrasíléc hosszúság és szélesség áttekintése

 

Tevékenység típusa

 

Túrasíléc hossza

 

Léc szélessége a sarok alatt

Sítúrázás (skitouring) Testmagasságod mínusz 7–10 cm 80–95 mm
Verseny túrasízés Mint a sítúrázás, vagy rövidebb 65–74 mm
Freeride, freeskitúrázás Testmagasságod

100 mm +

 

Fontos a sílécek súlya?

A felszerelés súlya iránt leginkább a versenysízők és azok érdeklődnek, akik hosszú túrákat tesznek a magashegyi terepen. Miért? Mert minden egyes plusz gramm érezhető a mászás során. A magashegyi gerinceken való mozgáshoz (túrasíelés), ahol gyakran hegymászóvá kell válni, a súly kulcsfontosságú. Ugyanakkor ne feledjük, hogy az ultrakönnyű sílécek nem mindig tartják jól az irányt, és minden egyenetlenség – amelyből a szabad terepen sok van – könnyen esést eredményezhet.

 

Kötések és síbakancsok túrasíléchez

Amint megvan a sílécek kiválasztása, ideje a túrasífelszerelés más részeire összpontosítani, mint például a kötések és a síbakancsok. Itt ismét a súly játszik kiemelt szerepet. Hiszen nem túl logikus könnyű síléceket választani, ha hozzá nehéz kötéseket és síbakancsokat társítunk. A legkeskenyebb lécekhez a könnyű pin-es (tech) kötés és a lehető legkönnyebb cipő ajánlott, amely BOA szorítórendszerrel és két csattal rendelkezik. Ezek a cipők nagy mozgástartományt biztosítanak.

A szélesebb freeride lécekhez ideális a kissé nehezebb kötés, amelynél a merevség, szilárdság és megfelelő kioldóerő fontos. A cipő általában négy csattal van ellátva és merevebb. Ezek a cipők nem kényelmesek hosszú sétákhoz, de a végtelen lesiklásokhoz a szabad természetben nagyszerűek.

Sítúrázáshoz, azaz olyan kirándulásokhoz, ahol a hegyre való feljutás és a lesiklás egyaránt fontos, könnyebb, kényelmesebb, közepes merevségű cipőket és pin-es kötést ajánlunk.


Felirat: A hegyekbe mindig indulj feltöltött mobillal. Hasznos lehet egy tartalék powerbank is.

 

Hogyan választanak túrasílécet a 4camping szakértői?

Itt a profik uralják a terepet, akik a fent említett paraméterek mellett számos egyéb tényezőt is figyelembe vesznek. Mielőtt közösen megnéznék a sílécek kínálatát, egy rövid beszélgetésre kerül sor.

Kikérdeznek a tapasztalataidról és a kedvenc terepedről. Ugyanis nem mindegy, hogy mit szeretsz? A fák között szlalomozni, ahol maximálisan fordulékony lécek kellenek, vagy inkább a hegyek széles lejtőit és a gyors lesiklást kedveled.

A magasságod mellett a testsúlyod is fontos szempont. Ha a magasságodhoz képest erős testalkatú vagy, kicsit hosszabb lécek lehetnek előnyösek, hogy megfelelő éltapadást biztosítsanak. Ezzel szemben a vékony testalkatú síelők a rövidebb léceket fogják jobban értékelni.

Fontos az is, hogy milyen típusú hóban síelsz leggyakrabban. Ha imádod a friss havat, érdemes hosszabb léceket választani, amelyek simább siklást biztosítanak. A „középutas” hosszúságú lécek sokoldalúbbak. A hölgyek számára rugalmasabb léceket ajánlanak az optimális teljesítmény érdekében, esetleg kicsit rövidebb hosszúságban.

Röviden: mindent átbeszélnek veled, ami fontos ahhoz, hogy a túrasíléc tökéletesen illeszkedjen hozzád, és a síelést még jobban élvezhesd.


Felirat: Még mindig nem tudod, hogyan válassz túrasílécet? Túrasí-specialistáink segítenek megtalálni a számodra legmegfelelőbbet.

 

Egyéb felszerelések, amit ne felejts el

A hegyekben való mozgás során mindig a saját biztonságunkra kell gondolni. A felszerelésed minden kiránduláshoz tartalmazza az alábbi hét elemet:

  1. Sítúrázás során, amikor saját erőből mászol fel a csúcsokra, alapvetőek a mászóbőrök. Ezek biztosítják, hogy a síléc ne csússzon vissza mászás közben.
  2. Megfelelő túrasíző ruha lehetővé teszi, hogy hosszabb ideig tartózkodj hideg környezetben, miközben intenzíven mozogsz. Meg kell védenie az időjárás viszontagságaitól anélkül, hogy akadályozna a mozgásban. A hangsúly a kiváló minőségű anyagokon, a jó kidolgozáson és a rétegezésen van.
  3. A sisak soha nem hiányozhat. Élvezni akarod a szabad terepen való mozgást, nem pedig kórházban végezni.
  4. Az érintetlen lejtőkön való mozgáskor szükséged lesz arra, hogy tökéletesen lásd, mi van előtted. Ezért a felszerelés része kell legyen a síszemüveg is.
  5. Kesztyű nélkül nem megy, ez egyértelmű.
  6. A mászások során értékelni fogod a túrasíbotok segítségét és támaszát. Ezek gyakran a túrasífelszerelések részei, de külön is megvásárolhatók.
  7. Egyéb nélkülözhetetlen kellékek, mint például elsősegélycsomag, GPS, lavinajeladó, vagy gyors frissítők (termosz, energiaszelet) elférnek egy praktikus hátizsákban.

Emlékezz, hogy a természetben csak vendégek vagyunk. Nem csak a gyors lesiklás és a csúcsok meghódítása fontos, hanem a környezet, a természet és az állatok iránti tiszteletteljes viselkedés is.

 

 

Hasznos hivatkozások

 

Szerző: Lucie Krůčková

Források: az író archívuma

Hasonló témájú cikkek

Otthoni edzőterem, ami nem foglal sok helyet

Otthoni edzőterem, ami nem foglal sok helyet
Az otthoni edzőterem remek megoldás lehet mindazoknak, akik szeretnének jó formában maradni. Eláruljuk, kiknek ideális a házi fitnesz, hogyan lehet kialakítani edzőhelyet akár minimális térben vagy a kertben, és azt is megnézzük, megéri-e otthon edzeni a szabadtéri edzések korában.